معرفی تای چی چوان

ورزشی از خاور دور برای سلامتی جسم و روان

شاید دیده باشید گروهی از چینی ها در پارک ها مشغول تمرین یک سری حرکات هماهنگ و آرام دسته جمعی هستند.

این ورزش اساساً یک هنر رزمی کهن چینی است که برای بهبود و سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می شود که بر اساس حرکات موزون و هماهنگ و هم چنین روشهای تمرکز بر ذهن استوار است.

تای چی به دلیل ماهیت آرام و آسان حرکتی در تمام رده های سنی از کودکان تا کهنسالان و بدون نیاز به وسیله و مکان خاص قابل اجراست. بعبارتی دیگر ورزشی بسیار ساده، بدون هیچ خطر و در عین حال بسیار مفید است.

این ورزش زیبا بر سه اصل زیر تاکید دارد:

 

آرامش ذهن

رهایی جسم

هماهنگی تنفس

با انجام تمرینات نرم و ساده تای چی عضلات بدن انعطاف پذیر و قوی شده که این موضوع باعث بهبود تعادل جسمی می شود. هم چنین تمرینات تنفسی این ورزش مفرح به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن کمک می کند. اثرات درمانی این ورزش به حدی است که امروزه در مراکز معتبر علمی – پژوهشی در سراسر جهان آن را در زمره طب مکمل بشمار آورده اند و از آن به نام داروی متحرک یاد می کنند.

در تای چی به کلیه اندام های داخلی بدن از جمله قلب، ریه، کبد، کلیه ها، ستون فقرات، مفاصل، تاندونها و رباط ها توجه شده و در تمام مدت ذهن، هشیار و متوجه بر حرکات است.

آهستگی و نرمی حرکات تای چی منجر به تمرکز فکری بالا و تعادل روحی می گردد که خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحران و فشارهای عصبی بسیار کمک می کند و استرس را که عامل بسیاری از بیماریهاست از بین می برد.

تای چی تنها بخش نرم و درونی ورزش ووشو می باشد که جامع ترین هنر رزمی چینی است.

ووشو در سال ۱۳۶۶ توسط استاد بزرگ حسین داوودی پناه (داداشی) رسماً در ایران پایه گذاری و به عضویت فدراسیون جهانی و آسیائی ووشو درآمد.
پسر ایشان – استاد مصطفی داوودی پناه- پیرو راه استاد بزرگ، هم چنان به تدریس و اشاعه ورزش زیبای تای چی مشغول به فعالیت می باشند. در طی سالیان گذشته مربیان زیادی در بخش خانم ها و آقایان توسط این خانواده آموزش دیده و این ورزش را در سطح ایران گسترش داده اند.